SVJETSKI DAN VODA

Spasimo naše ledenjake – čuvajmo vodu za budućnost!

Objava: 19. ožujka 2025.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka, prema odluci UN-a na konferenciji u Rio de Janeiru iz 1993. godine, s ciljem ukazivanja na važnost vode za ljudsku potrošnju. Svjetski dan voda slavi vodu i podiže svijest o 2,2 milijarde ljudi koji još danas žive bez pristupa sigurnoj vodi. Temeljni fokus Svjetskog dana voda je podrška postizanju jednog od svjetskih ciljeva održivog razvoja, pod brojem 6: voda i sanitacija za sve do 2030. godine.

Ove godine Svjetski dan voda održava se uz slogan „Očuvanje ledenjaka“. Smatra se da je oko 69% svjetskih zaliha slatke vode zarobljeno u ledenjacima. Ledenjaci nastaju na kopnu na područjima trajno niske temperature, gdje se višedesetljetne naslage snijega zgušnjavaju u zrnatu strukturu koja stvara ledenjački led. Ledenjaci „rastu“ zimi, odnosno za vrijeme hladnijeg i vlažnijeg godišnjeg doba, a smanjuju se ljeti, otapanjem i odlamanjem veliki dijelova – ledenih brjegova. Ukoliko je omjer sezonskog rasta i smanjenja u ravnoteži, ledenjak je očuvan. Uslijed rasta prosječnih temperatura dolazi postepeno do smanjenja veličine mnogih svjetskih ledenjaka, pogotovo je to izraženo u Europi, kod Alpskih ledenjaka.

Hrvatska je zemlja izvan područja ledenjaka, ali ono što je karakteristično za nas i ostale Mediteranske zemlje posljednjih desetljeća, sve je manja količina snježnih oborina, pa time i posljedično manja količina vode od otapanja snijega. Zato je potrebno osvijestiti činjenicu da je voda vremenski i prostorno ograničeni resurs. Vremenski, što znači da su sve češće pojave kratkotrajnih obilnih oborina, kada voda iz padalina naglo otječe u rijeke i mora uzrokujući poplave, koje se smjenjuju s pojavama dugotrajnih sušnih razdoblja u kojima je potreba za vodom najveća, posebno za potrebe turizma ili poljoprivrede. Prostorno, što znači da vode ima u izobilju u područjima koja su manje pogodna za naseljavanje, dok je oskudna na mjestima koja su ljudima privlačnija za život. Zbog toga u Hrvatskoj postoji paradoks da smo jedna od zemalja najbogatijih vodom u Europi, a često se dešava da u obalnim područjima, ljeti, moramo proglašavati redukciju vode, jer izvorištima opada izdašnost kada je voda najpotrebnija.

Postojanje IVS – istarskog vodozaštitnog sustava jedinstveno je na području Hrvatske – to je jedini regionalni isporučitelj vodne usluge osnovan s ciljem zaštite podzemnih voda u zonama sanitarne zaštite izvorišta vode za piće, od onečišćenja iz nepročišćenih otpadnih voda malih naselja u tim područjima. Zbog trenutno aktualnog procesa objedinjavanja isporučitelja vodnih usluga u Republici Hrvatskoj, kod kojeg je Istra podijeljena na dva uslužna područja, IVS kao društvo mora se podijeliti, odnosno svaki od dva nova isporučitelja vodne usluge: Vodovod Pula – Labin i Istarski Vodovod trebaju preuzeti naselja i projekte iz usvojenog Programa IVS-a na svom području. Bez obzira na proces podjele i objedinjavanja ključno je da se osnovne postavke i ciljevi Istarskog vodozaštitnog sustava zadrže i u novim objedinjenim društvima, jer se jedino primjenom projekata zaštite izvorišta dugoročno mogu održati potrebne količine vode zadovoljavajuće kvalitete za vodoopskrbu Istre na raspolaganju. Da bi se ovaj projekt mogao realizirati u planiranim okvirima biti će potrebno i povećati izdvajanje za zaštitu voda i taj novac investirati u dobre projekte za zaštitu izvorišta.

Osim svojih redovnih aktivnosti na izgradnji novih sustava odvodnje i pročišćavanja u malim naseljima, te upravljanja i održavanja tih sustava, IVS sudjeluje tijekom 3 godine (2004.-2026.) u EU projektu iz programa Interreg Italija – Hrvatska, pod nazivom BLUE RECHARGE. Radi se o projektu u kojem se istražuju mogućnosti kontroliranog nadopunjavanja vodonosnika na području južne Istre, pretežno radi sprječavanja prodora morske vode u vodonosnik, te poboljšanja njegovog trenutno ocijenjenog lošeg stanja. U sklopu projekta u tijeku su terenska hidrogeološka istraživanja koja obuhvaćaju bušenja, ispitivanja upojnosti, trasiranja, praćenje stanja kvalitete voda na bušotinama i bunarima, a što će sve rezultirati izradom studije s preporukama za daljnje aktivnosti i praktična rješenja. Osim partnera u projektu, od kojih je vodeći Grad Vodnjan, uključen je i Vodovod Pula – Labin kao pridružena organizacija, jer je zaštita i poboljšanje kvalitete vodonosnika južne Istre njihov direktan interes.

IVS je već dokazao da postiže uspjehe u svom radu i provođenju projekta zaštite voda na području cijele Istre, te moramo nastojati da se ovakav način pristupa zaštiti voda nastavi za očuvanje resursa najvažnijeg za kvalitetan život i razvoj neke regije.

SRETAN VAM 22.OŽUJKA – SVJETSKI DAN VODA

“Hrvatske vode” – U susret Svjetskom danu voda

Skip to content